Obrazek

Dramat Patagonii

Te dwa zdjęcia, wykonane przez reporterów argentyńskiej agencji prasowej Télam, najlepiej chyba pokazują dramat jaki przeżywają obecnie mieszkańcy argentyńskiej Patagonii. Ludzie i zwierzęta.

Podczas gdy media całego świata skupiają swą uwagę na odwołanych lotach, popiół z chilijskiego wulkanu Puyehue przykrywa coraz grubszą warstwą argentyńskie prowincje Río Negro, Neuquén i Chubut. Miasta i miasteczka pozbawione są prądu, bo pył wulkaniczny oblepia systemy chłodzenia transformatorów i doprowadza do ich przegrzania; pozbawione są wody bo zatykają się filtry wodociągowe i przepalają pompy, pozbawione są też transportu bo wiele silników spalinowych też odmawia współpracy. Do tego wszystkiego gdzieniegdzie zaczął padać snieg i eksperci ostrzegają, że jak zacznie topnieć, to mogą wystąpić lawiny błotne.

Największa tragedia dzieje się jednak na patagońskich pastwiskach – z głodu zaczynają padać owce i krowy nie potrafiące wybrzebać sobie trawy spod popiołu. Szacuje się, że na zasypanych pyłem terenach jest nawet ponad milion owiec i kilkadziesiąt tysięcy sztuk bydła. Najwięksi hodowcy już zaczęli masowo ewakuować swe zwierzęta bardziej na południe. Ci, których na to nie stać, mogą jedynie bezsilnie obserwować jak one zdychają. Zwłaszcza, że eksperci ostrzegają, iż zupełnie nie wiadomo jak długo Puyehue będzie rozsiewał po Patagonii tony pyłów. Trwać to jeszcze może nawet miesiącami.

Prowincjonalne władze ogłosiły dzisiaj w kilku regionach „stan klęski żywiołowej i wyjątkowej sytuacji gospodarczo-społecznej”.

I nie, nurek na poniższym zdjęciu nie wynurza się spod ziemi, czy asfaltu, lecz z zazwyczaj malowniczego patagońskiego jeziora Nahel Huapi. Sprawdzał stan ujęcia wody…

 

, ,

2 Responses to Dramat Patagonii

  1. Ofca 18 czerwca 2011 at 05:35 #

    Serce mi pękło ujrzawszy pierwsze zdjęcie.
    Ofczusia

Trackbacks/Pingbacks

  1. Zdjęcia przysypanej wulkanicznym popiołem Patagonii - 31 lipca 2011

    […] słynnym internetowym dziale The Big Picture, opublikował serię ponad 30 zdjęć pokazujących, opisywany już trochę także przeze mnie, dramat argentyńskiej Patagonii, którą przykryły tysiące ton popiołów z chilijskiego wulkanu […]

Dodaj komentarz

Blog korzysta z gościnności serwisu tierralatina.pl.