Latynoamerykańskie doodles

Google sprezentował dzisiaj Ameryce Łacińskiej aż dwa różne doodles, czyli owe okolicznościowe wersje swojego logo.

I tak, użytkownikom brazylijskiej wersji wyszukiwarki ukazuje się taki oto sympatyczny obrazek:

Descoberta das Cataratas do Iguaçu por Álvar Núñez Cabeza de Vaca

upamiętniający to, że 470 lat temu hiszpański konkwistador Álvar Núñez Cabeza de Vaca, prowadzony – oczywiście – przez lokalnych Indian Guaraní, stał się pierwszym Europejczykiem, który zobaczył wodospady Iguazu, uznane niedawno za jeden z Siedmu Naturalnych Cudów Świata.

Z kolei argentyńska wersja najpopularniejszej wyszukiwarki honoruje dzisiaj 104. rocznicę urodzin  Atahualapy Yupanqui, lokalnego gitarzysty, barda, poety, kompozytora, który spopularyzował – na początku we własnym kraju, a potem także i poza jego granicami – argentyński folklor.

 104 Aniversario del nacimiento del Atahualpa Yupanqui

Wbrew temu, co możnaby sądzić po jego imieniu i nazwisku, Atahualapa nie był Indianinem. Tak naprawdę nazywał się Héctor Roberto Chavero Haram, a Atahualapa Yupanqui był zapożyczonym od Indian Quechua pseudonimem oznaczającym kogoś kto nadchodzi z daleka abu powiedzieć coś ważnego.

Atahualapa, poza Ameryką Łacińską, szczególnie był popularny we Francji. Zawdzięczał to w dużej mierze Edith Piaf, która – zachwycona jego głosem i muzyką – zorganizowała, w 1950 r., ich wspólny koncert. Zaraz po nim posypały się oferty od lokalnych wydawców płyt.

 

, , , , , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz

Blog korzysta z gościnności serwisu tierralatina.pl.