Obrazek

Pizza, czyli inflacja w Argentynie

Prawdziwa wielkość inflacji w Argentynie stała się chyba jedną z najpilniej strzeżonych w tym kraju tajemnic państwowych. Bo nikt już chyba nie wierzy we wskaźniki publikowane przez oficjalnych rządowych statystyków z INDEC, wg. których w ubiegłym roku wyniosła ona 10,8 proc.

Są – oczywiście – prywatne instytuty, jednostki naukowe, uniwersytety, także publiczne, które samemu mierzą wzrost cen w Argentynie i najczęściej dochodzą do zupełnie innych wniosków, ale rząd zabronił im publikowania swych obliczeń. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ich wyniki podali do wiadomości publicznej chronieni immunitetem parlamentarzyści opozycji.

W Argentynie jest więc inflacja „rządowa” i „kongresowa”, ta druga będąca średnią badań niezależnych, i która w minionym roku wyniosła 25,6 proc.

Ale jak to wszystko ma się do życia?

Ugi’s to najtańsza chyba sieciówka z pizzami w Buenos Aires. Jej lokale otwarte są najczęściej całą dobę i serwują głównie muzzę, czyli najprostszą wariację tego dania – cienki placek, trochę sosu pomidorowego i ser. Od niedawna jest też bardziej wypasiona wersja z cebulą, ale my pozostańmy przy tej podstawowej.

Pizza w Ugi’s nie jest żadnycm kulinarnym arcydziełem, ale swą rolę zapychacza spełnia doskonale. Je się ją najczęściej w pośpiechu, na stojąco, popijając jakimś gazowanym napojem. Niewątpliwie jej największą zaletą jest to, że jest tania. W Buenos Aires trudno „na ulicy” wypchać żołądek za mniejsze pieniądze – zwłaszcza, że jedną taka pizzą najeść się mogą nawet dwie osoby.

No właśnie, ile ona kosztuje?

Do Buenos Aires przeprowadziłem się w czerwcu 2009 r. Pamiętam to jak dziś, pizza w Ugi’s kosztowała wówczas 12 pesos. Znajomi Argentyńczycy narzekali, że drogo, bo ponoć jeszcze rok wcześniej była po 9. Dzisiaj, 4 lata później, ta sama pizza kosztuje… 29 pesos.

Wygląda więc na to, że to kongresowy indeks inflacyjny jest jednak bardziej zbliżony do rzeczywistości niż ten rządowy. A to stawia Argentynę wśród krajów o największej inflacji na świecie. Towarzystwo w tej czołówce jest doborowe: Wenezuela, Iran, Białoruś, Syria, Sudan, Etiopia i Malawi.

, , , ,

No comments yet.

Dodaj komentarz

Blog korzysta z gościnności serwisu tierralatina.pl.