Format Archives: Film

Film

Los Roques spod wody

Jeśli miałbym wymienić zwierzęta, które najbardziej lubię spotykać pod wodą, to płaszczki znalazłyby się w ścisłej czołówce. Być może nawet w pierwszej trójce. Jak dziś pamiętam gdy, dawno dawno temu, na samym początku mojej przygody z nurkowaniem, podczas eksplorowania podwodnego parku narodowego Menjangan u wybrzeża Bali, nagle „zaszło słońce”, a podekscytowany divemaster zaczął, na przemian, a to pokazywać palcem w górę, a to machać rękoma jak skrzydłami.

Początkowo nie rozumiałem o co mu chodzi, ale w końcu spojrzałem w tak ekspresyjnie wskazywanym przez niego kierunku. Z mieszanką przerażenia i zachwytu odkryłem, że ten nagły cień rzuciły bynajmniej nie chmury, lecz dwie pary wielkich mant, majestatycznie przemieszczających się kilkanaście  metrów ponad nami. Przez wiele lat były to największe ryby jakie dane mi było spotkać pod wodą.

Lęk z czasem minął, pozostał respekt i coraz większa fascynacja. Dla mnie, to jedne z piękniejszych morskich stworzeń. Nie znam innego, które poruszałoby się pod wodą z równie nonszalancką gracją i nawet uciekając, robiłoby najczęściej bez zauważalnego pośpiechu, wręcz się ociągając, demonstrując przy tym swą zupełnie nie wodną, a jakby powietrzną zwrotność i harmonię ruchów. Tak jakby płaszczka nie pływała, lecz fruwała, szybowała w wodzie…

Na tym krótkim, otwierającym ten wpis, filmiku ogończa spotkana kilka dni temu w wodach wenezuelskiego archipelagu Los Roques. I choć na swoim ogonie posiada ona potencjalnie niebezpieczny jadowity kolec, to jednak – przyznacie sami – wydaje się być znacznie bardziej przyjazna od np. zielonej mureny (Gymnothorax funebris), których na Los Roques także sporo…

0
Film

Wewnątrz Dominikany

Nurkowanie w dominikańskiej jaskinii El Dudu, w Cabrera, ok. 50 kilometrów na wschód od Puerto Plata.

Istnieje kilka powodów, dla których dzielę się dzisiaj tym, podesłanym mi kilka dni temu, krótkiem filmem: nurkowanie zostało pięknie sfilmowane, materiał świetnie zmontowany, a jeszcze w dodatku ta podwodno-podziemna eksploracja odbywa się z użyciem sprzętu polskiej firmy (X-Deep).

Przede wszystkim jednak chcę go pokazać, bo odnoszę wrażenie, że Dominikana jakoś nie specjalnie kojarzy się z nurkowaniem jaskiniowym. Mnie przynajmniej, do niedawna, zupełnie się nie kojarzyła. A chyba powinna, bo materiały jakie można znaleźć na stronie internetowej Dominikańskiego Towarzystwa Speleologicznego naprawdę robią wrażenie.

0
Film

Wenezuelski protest rap

Kolejny wenezuelski artysta* użył w wideoklipie obrazów z trwających już czwarty miesiąc antyrządowych manifestacji. Tym razem to lokalny, bardzo tu popularny raper NK Profeta. Tekst, jak to w latynoskim rapie często bywa, jest politycznie zaangażowany i odnosi się, a jakże, do aktualnej sytuacji w Wenezueli.

Dla tych, którzy nie rozumieją hiszpańskiego jest możliwość, bezpośrednio na stronie YouTube, włączenia angielskich napisów.

* pierwszy był popowy gwiazdor Carlos Baute.

 

0
Film

Nowa reklama Aerolíneas Argentinas

Aerolíneas Argentinas zdecydowanie nie należą do moich ulubionych latynoamerykańskich linii lotniczych. Myślę, że argentyński przewoźnik znalazłby się wręcz w czołówce mojego subiektywego ich antyrankingu. Ale, muszę to uczciwie przyznać, bardzo mi się podoba ich najnowsza kampania reklamowa.

Nie ma w niej tego wszystkiego co zazwyczaj trafia do reklam lotniczych przewoźników. Ani słowa o prędkościach, promocjach, nowoczesnych siedzeniach, limitach bagażu, czy najnowszych samolotach. Firma przypomina jedynie, że Antoine de Saint-Exupéry, autor m.in. Małego Księcia, był jednym z pilotów Aeroposty, argentyńskiej filii Aéropostale, na bazie której w 1949 r. powstały właśnie Aerolíneas Argentinas. I cytuje, to co francuski pisarz i lotnik pisał o lataniu. Bardzo to wszystko poetyckie. Magiczne prawie.

No ale przecież w lataniu jest sporo magii, prawda?

P.S. Kampania reklamowa składa się z trzech filmików. Ten powyższy to „Start”. Jest jeszcze „Nocny lot” i „Lądowanie„.

 

1
Film

Protesty w Wenezueli widziane prorządowymi oczami

Kilkanaście dni temu wenezuelscy studenci, nieustannie protestujący od – mniej więcej – początku lutego, przeciw m.in. cenzurze mediów, szalejącej inflacji, kłopotom z zaopatrzeniem i rosnącej przestępczości, opublikowali w internecie filmik w którym starają się wytłumaczyć światu powody swych manifestacji.

Dzisiaj tak właśnie odpowiedziała im i całej Wenezueli prorządowa „młodzież boliwariańska”. Prezydent kraju Nicolas Maduro już nazwał to nagranie „prawdą dla świata”.

To jak, kto jest bardziej przekonujący?

 

 

0

Blog korzysta z gościnności serwisu tierralatina.pl.